SLPX271M450E3P3
DigiKey Part Number
338-1962-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX271M450E3P3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 983mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.78 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.62 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
983mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C