NHR291M200JB0C
DigiKey Part Number
338-NHR291M200JB0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHR291M200JB0C
Description
CAP ALUM 290UF 20% 200V FLTPCK
Customer Reference
Detailed Description
290 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 434mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
940 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.98 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" L x 1.000" W (76.20mm x 25.40mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
434mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 150°C