NHR151M250JH0C
DigiKey Part Number
338-NHR151M250JH0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHR151M250JH0C
Description
CAP ALUM 150UF 20% 250V FLTPCK
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 746mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
690 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.46 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.500" L x 1.000" W (63.50mm x 25.40mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
746mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 150°C