MXH224K305G11
DigiKey Part Number
338-MXH224K305G11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXH224K305G11
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 305VAC RAD
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C