MCM01-009EF101J-F
DigiKey Part Number
338-1334-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCM01-009EF101J-F
Description
CAP MICA 100PF 5% 1KV SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF Mica Capacitor 1 kV Nonstandard SMD
Category
Voltage - Rated
1 kV
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Dielectric Material
Mica
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Nonstandard SMD
Capacitance
100 pF
Features
RF, High Frequency
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)