MC22FD102J-TF
DigiKey Part Number
338-MC22FD102J-TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-MC22FD102J-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
338-MC22FD102J-TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC22FD102J-TF
Description
CAP MICA 1000PF 5% 500V 2220
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Mica Capacitor 500 V 2220 (5750 Metric)
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
1000 pF
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
500 V