MC08EA220G-F
DigiKey Part Number
MC08EA220G-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC08EA220G-F
Description
CAP MICA 22PF 2% 100V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 pF Mica Capacitor 100 V 0805 (2012 Metric)
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
22 pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±2%
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)
Voltage - Rated
100 V