FCP1210H153J-G1
DigiKey Part Number
338-FCP1210H153J-G1TR-ND - Tape & Reel (TR)
338-FCP1210H153J-G1CT-ND - Cut Tape (CT)
338-FCP1210H153J-G1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCP1210H153J-G1
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 50VDC 1210
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 50V Polyphenylene Sulfide (PPS) 1210 (3225 Metric)
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
50V