DME6S68K-F
DigiKey Part Number
338-3329-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DME6S68K-F
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
DME6S68K-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
630V