CMR03E430GOAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
43 pF Mica Capacitor 100 V Radial
CMR03E430GOAR
DigiKey Part Number
CMR03E430GOAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMR03E430GOAR
Description
CAP MICA 43PF 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.118" (3.00mm)
Capacitance
43 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.272" L x 0.118" W (6.90mm x 3.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)