BLH106K801A082
DigiKey Part Number
338-BLH106K801A082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLH106K801A082
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.488" (37.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
800V
ESR (Equivalent Series Resistance)
9.5 mOhms
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life