BLH106K451A062
DigiKey Part Number
338-BLH106K451A062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLH106K451A062
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.134" (28.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
450V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8 mOhms
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life