BLH105K901A012
DigiKey Part Number
338-BLH105K901A012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLH105K901A012
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.354" W (32.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.740" (18.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
ESR (Equivalent Series Resistance)
63 mOhms
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life