AVEZ226M50D16T-F
DigiKey Part Number
338-AVEZ226M50D16T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AVEZ226M50D16T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AVEZ226M50D16T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVEZ226M50D16T-F
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
56 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
70 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
3 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C