ALH156K271B104
DigiKey Part Number
338-ALH156K271B104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALH156K271B104
Description
CAP FILM 15UF 275VAC RAD 4 LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP) Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALH156K271B104 Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
1.803" (45.80mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Tolerance
±10%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.1 mOhms
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C