947D271K102BCMSN
DigiKey Part Number
947D271K102BCMSN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
947D271K102BCMSN
Description
CAP FILM 270UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF Film Capacitor 230V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.992" (76.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Female
Voltage Rating - AC
230V
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)