381LX821M400A062
DigiKey Part Number
338-3798-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX821M400A062
Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
820 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.44 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.42 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.559" (65.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C