381LX821M160J042 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Direct
Rubycon
Direct
Nichicon
In Stock: 250
Rubycon
TDK
TDK
In Stock: 313
Nichicon
In Stock: 260
820 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 243mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
381LX821M160J042
DigiKey Part Number
381LX821M160J042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX821M160J042
Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
243mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C