381LX562M050A022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 907
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Direct
Rubycon
Upgrade
Rubycon
5600 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX562M050A022
DigiKey Part Number
338-2320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX562M050A022
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.8 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C