381LX472M016H012
DigiKey Part Number
381LX472M016H012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX472M016H012
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V SNAP TH
Detailed Description
4700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 150mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C