381LX391M400J452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 200
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 115
In Stock: 163
TDK
TDK
In Stock: 514
Chemi-Con
In Stock: 331
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX391M400J452
DigiKey Part Number
381LX391M400J452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX391M400J452
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C