381LX332M050H012
DigiKey Part Number
338-3708-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX332M050H012
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
3300 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C