381LX273M016J052 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 220
Nichicon
27000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX273M016J052
DigiKey Part Number
338-2539-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX273M016J052
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP TH
Detailed Description
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.8 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C