381LX183M025J052 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 256
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 155
18000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX183M025J052
DigiKey Part Number
338-2526-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX183M025J052
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP TH
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
3.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.5 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C