381LX123M025J022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
12000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX123M025J022
DigiKey Part Number
338-3697-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX123M025J022
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C