381LX123M016H022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
12000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX123M016H022
DigiKey Part Number
338-3696-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX123M016H022
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C