381LX103M050K052
DigiKey Part Number
338-2513-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX103M050K052
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
10000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.6 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C