381LX101M450J042 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1 373
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 660
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 400
Direct
Nichicon
In Stock: 149
Nichicon
In Stock: 62
In Stock: 1 533
In Stock: 844
In Stock: 222
TDK
In Stock: 515
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX101M450J042
DigiKey Part Number
338-2714-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX101M450J042
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C