381LR271M250H022
DigiKey Part Number
338-3728-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR271M250H022
Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
270 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 737mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.42 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.03 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
737mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C