381LQ562M063K022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
5600 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 59mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
381LQ562M063K022
DigiKey Part Number
381LQ562M063K022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ562M063K022
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.8 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
59mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C