381LQ561M420A452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 283
Upgrade
Upgrade
In Stock: 13
TDK
In Stock: 167
Chemi-Con
Chemi-Con
Parametric Equivalent
In Stock: 93
Parametric Equivalent
In Stock: 915
TDK
In Stock: 174
Image for 381LQ561M420A452 is not available
381LQ561M420A452
DigiKey Part Number
381LQ561M420A452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ561M420A452
Description
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
560 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 330mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.65 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
330mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C