381LQ101M450H022
DigiKey Part Number
381LQ101M450H022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ101M450H022
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.82Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.82Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C