380LX822M080A052
DigiKey Part Number
338-2275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX822M080A052
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP TH
Detailed Description
8200 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 40mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
5.8 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.7 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C