380LX821M200H452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 634
Datasheet
Nichicon
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Rubycon
Nichicon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
820 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 243mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX821M200H452
DigiKey Part Number
380LX821M200H452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX821M200H452
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.9 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
243mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C