380LX821M200A012
DigiKey Part Number
338-2274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX821M200A012
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 243mOhm 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.9 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
243mOhm
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C