380LX820M450H012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 132
In Stock: 98
In Stock: 566
TDK
Chemi-Con
In Stock: 209
Chemi-Con
In Stock: 400
In Stock: 107
Nichicon
In Stock: 157
Nichicon
In Stock: 247
Parametric Equivalent
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX820M450H012
DigiKey Part Number
380LX820M450H012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX820M450H012
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C