380LX562M050K022
DigiKey Part Number
338-2461-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX562M050K022
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
5600 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 60mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.4 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.9 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C