380LX471M200K012 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2 849
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Upgrade
Rubycon
Rubycon
TDK
In Stock: 352
Nichicon
470 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 423mOhm 3000 Hrs @ 85°C
380LX471M200K012
DigiKey Part Number
338-2452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX471M200K012
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.9 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
423mOhm
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C