380LX392M050J012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
3900 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 85mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX392M050J012
DigiKey Part Number
380LX392M050J012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX392M050J012
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.8 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
85mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C