380LX333M025K052
DigiKey Part Number
338-3738-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX333M025K052
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP TH
Detailed Description
33000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 20mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
6.8 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C