380LX333M016J052
DigiKey Part Number
338-2446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX333M016J052
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 25mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
6.8 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
7.8 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C