380LX152M200K052 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3 091
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 243
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 271
Upgrade
Rubycon
In Stock: 91
Rubycon
Nichicon
In Stock: 554
Parametric Equivalent
1500 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 133mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX152M200K052
DigiKey Part Number
380LX152M200K052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX152M200K052
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.9 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
5.4 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
133mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C