380LX123M050K452
DigiKey Part Number
338-2417-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX123M050K452
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
12000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 33mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
5.6 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.4 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C