380LX121M450J012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 104
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 181
Chemi-Con
In Stock: 388
Chemi-Con
In Stock: 57
Parametric Equivalent
120 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.38Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX121M450J012
DigiKey Part Number
380LX121M450J012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX121M450J012
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.38Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C