380LX101M450H022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3 796
Datasheet
Rubycon
Rubycon
TDK
In Stock: 143
TDK
In Stock: 138
Chemi-Con
In Stock: 296
Nichicon
Nichicon
In Stock: 138
In Stock: 174
Parametric Equivalent
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.99Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX101M450H022
DigiKey Part Number
338-3650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX101M450H022
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.99Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C