380LQ561M250J022
DigiKey Part Number
380LQ561M250J022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LQ561M250J022
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
560 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 355mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.08 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
355mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C