380LQ222M200A042 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 857
Datasheet
In Stock: 196
In Stock: 0
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
Upgrade
Nichicon
Chemi-Con
2200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 105mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
380LQ222M200A042
DigiKey Part Number
380LQ222M200A042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LQ222M200A042
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.81 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.73 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
105mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C