380LQ122M100H022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
Rubycon
Parametric Equivalent
Rubycon
TDK
Nichicon
In Stock: 32
1200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 276mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
380LQ122M100H022
DigiKey Part Number
380LQ122M100H022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LQ122M100H022
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.44 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
276mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C