380LQ102M315K052 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 299
Datasheet
1000 µF 315 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 199mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
380LQ102M315K052
DigiKey Part Number
380LQ102M315K052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LQ102M315K052
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 315V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.63 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.08 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
315 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
199mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C