336BPS025M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 284
Parametric Equivalent
Nichicon
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10.048Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
336BPS025M
DigiKey Part Number
336BPS025M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
336BPS025M
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Bi-Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
125.6 mA @ 50 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.048Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C